Danske Nyheder 👉 https://hastosee.com/
Telegram 👉 https://t.me/danske_nyheder_channel
Flere stewards på Brøndby Stadion kom til skade, og to måtte på skadestuen, efter at en gruppe Brøndby-fans angiveligt stormede stadion i forbindelse med torsdagens kamp mod FC Basel.
Det skriver Københavns Vestegns Politi i en pressemeddelelse:
‘Før kampen led tre stewards fra stadion overlast, så to måtte på skadestuen, fordi en gruppering med hjemmebanefans angiveligt lavede stormløb – det vil sige trængte ind med magt – via den indgang, hvor stewarderne arbejdede, en af dem som frivillig.’
Episoden fandt sted ved en indgang i fanzonen ved Sydsiden omkring klokken 19.12, og politiet hører gerne fra vidner, der har overværet hændelsen.
Skærpet strafzone
For at forhindre vold og hærværk havde politiet forud for kvalifikationskampen til Conference League indført en skærpet strafzone på og omkring Brøndby Stadion fra torsdag formiddag til tidlig fredag morgen.
I en skærpet strafzone kan straffen for visse typer kriminalitet forhøjes med det dobbelte.
Før kampen, der blev fløjtet i gang klokken 20.30, fulgte politiet desuden en større gruppe schweiziske fans til stadion. I pressemeddelelsen understreger politiet dog, at aftenen ellers forløb roligt.
‘Vi har ikke haft konfrontationer eller uroligheder, og det vil jeg gerne kvittere for til de over 14.000 tilskuere, som kom til kampen’, udtaler vicepolitiinspektør Kim Erik Hansen fra Københavns Vestegns Politi.
Rigtige Nyheder får du desværre ikke på
DR, TV2, Facebook eller Twitter
Kom med over på Telegram, det vil du aldrig fortryde!
Herunder 4 videoer du med garanti ikke kommer til at se i de Danske medie-støttede løgne-medier!